Урок по добротворене

Има дни-празници! Те понякога биват осветени от срещи с хора, които ни издигат високо духовно, преподавайки ни своите уроци по… доброта! Такъв ден за 3.д клас се оказа 29 април! Срещата с Иво Сиромахов бе дългоочаквана, а запознаването с творчеството му за деца започна още преди три години, когато учениците от тогавашния 1.д клас чуха за първи път неговото име като автор на книгата „Тони и Гари обикалят света “ и започна ежедневното ни „пътешествие“ ! Впоследствие прочетохме „Приказки от планината „, а тази година и „Тони и Гари си търсят професия „. Децата предполагаха какъв ще е финалът, даваха и своите идеи , рисуваха любимите си герои, присвоихме си веселото и магическо „заклинание““Афел- Бафел-рум- тум – тум…… Италия ( например)“с което героите се пренасяха назад във времето , за да се срещат с различни велики личности и започнахме и ние преди час по този начин да „извикваме“ и да се пренасяме в света на математиката , музиката… Така ми хрумна да пиша на г- н Сиромахов, споделих му нашите вълнения и преживявания чрез книгите му и го поканих при гостуване в Стара Загора, да ни посети! Благодарение на посредничеството и на г- н Атанас Дянков, желанието ни се сбъдна! Посрещнахме автора с „Афел-Бафел-рум- тум-тум- Иво Сиромахов!“ и се насладихме на час , изпълнен с кротост, прямота и много вдъхновение! Всяко дете успя да сподели какви суперсили иска да притежава и за какво би ги използвало( въпрос, който гостът ни им отправи), какъв иска да стане като порасне и защо. Децата любопитстваха за прототипа на кучето Гари и разбраха, че това е личното кученце ( било доста палаво и непослушно) на г- н Сиромахов, дори го видяха на снимка, разказаха за своите домашни любимци, задаваха въпроси, показвайки ни колко безкрайно и велико е детското въображение! Вече няколко деца имат обещание от автора, че очаква с нетърпение да му изпратят първите свои разказчета и бяха щедро поощрени да мечтаят смело! Гостът ни получи и много рисунки на любими моменти или герои от творбите му. Получихме автограф върху нашите прочетени книги и за финал поздравихме госта с песента „Румбали“, даже получи предложение от децата да напише разказ по нея! Да си пожелаем повече такива срещи – вдъхновения!“

Текст – Паолина Пидакиева, класен ръковотел на 3.д клас